Terapia dla par. Kiedy warto iść do psychoterapeuty?

27.12.2020

W każdym – nawet najlepiej dobranym związku, czasami pojawia się konflikt. Nie ma na to żadnej reguły, załamanie może nigdy nie nadejść, ale może pojawić się zarówno po 3 jak i po 30 latach wspólnego życia. W takiej sytuacji nie warto zwlekać, trzeba jak najszybciej udać się do dobrego psychoterapeuty. Oferta takiej pomocy jest bardzo szeroka, szczególnie jeśli chodzi o usługi psychologa w mieście Warszawa. Warto zapytać znajomych, czy mają kogoś godnego polecenia lub poszukać polecanych psychologów w internecie. Dobrym pomysłem będzie zapisanie się do poradni, dzięki temu mamy dostęp do całej grupy terapeutów, bo trzeba wiedzieć, że nie każdy psycholog będzie nam odpowiadał. A komfort i zaufanie są w tej sytuacji ważnym czynnikiem.

Prawdziwe (?) przyczyny kryzysu w związku

Kryzys w związku rzadko kiedy przychodzi znikąd. Zazwyczaj jest on skutkiem długiej historii, często doświadczeń, które miały miejsce w dzieciństwie czy wczesnej młodości.. Jednak pary wśród przyczyn załamania relacji najczęściej wymieniają:

  • stawianie przez jednego (lub oboje małżonków) kariery zawodowej na pierwszym miejscu,
  • brak komunikacji w związku,
  • rozbieżność w kwestii wychowania dzieci czy podziału obowiązków domowych,
  • opuszczenie domu rodzinnego przez dzieci,
  • osłabienie psychiczne o różnych przyczynach (np. dorastanie w rodzinie patologicznej, śmierć kogoś bliskiego).

Warto przyjrzeć się bliżej – o co nam naprawdę chodzi w tym związku?
Kiedy należy szukać pomocy? Dobry psychoterapeuta Warszawa

Terapia dla par nie jest tylko dla osób, które są na skraju rozwodu. Pomoc psychologa przyda się z pewnością tym parom, które mają częste problemy z komunikacją w związku. Częste kłótnie czy ciche dni nie wpływają dobrze na samopoczucie żadnej ze stron. Leczenie często ma na celu uświadomienie partnerom różnic, jakie są między nimi. Ma pokazać, że relacja nie polega na dopasowywaniu drugiej połówki do swoich upodobań, a na wyuczeniu w sobie umiejętności dochodzenia do kompromisów.